У Мистецькому Арсеналі відкривається виставка, присвячена Шевченку

У Мистецькому Арсеналі відкривається виставка, присвячена Шевченку

21 лютого в Мистецькому Арсеналі стартує відкриття мистецького проекту ШЕВЧЕНКО/MANIA.

На виставці будуть представлені понад 50 художніх творів українського поета з колекції Національного музею Тараса Шевченка, пише LB.ua.

C0vULj9dPFQ

“Вишукані акварелі та філігранні офорти 1830-1850-х років пов’язані з основними етапами життєвого шляху майстра: серед енциклопедичних і в той же час маловідомих творів унікальною є серія малюнків, створена Шевченком під час Аральської, Каратауської експедиції і в Новопетровському укріпленні, яка до цих пір не була представлена широкій публіці” , – повідомляють організатори виставки.

У рамках мистецького проекту буде також презентована легендарна “Захалявна книжечка”, оригінали унікальних рукописів Тараса Шевченка та альбоми його етнографічних замальовок 1840-х років, в також прижиттєві видання Кобзаря з фондів Інституту літератури ім. Т.Г. Шевченка.

За словами організаторів виставки, проект дає можливість подивитися на Шевченка як на художника і поета не через призму книжкових міфологем і нашарованих інтерпретацій, а засобами документального фото, артефактів, пов’язаних з його життям і творчістю.

Крім того, буде представлена маштабна відеоінсталяція режисера Сергія Проскурні “Наш Шевченко”, що складається з 365 сюжетів, та “покаже, що Шевченко – актуальний і сьогодні, для кожного”.

Виставка триватиме до 10 березня. Протягом цього часу в Мистецькому Арсеналі планується насичена програма: освітня, дискусійна платформа, зустрічі з поетами, письменниками, а також інтерактивна інноваційна платформа. У ніч з 9 на 10 березня пройде відкрита ніч “Доба Шевченка” – ніч музики, поезії. У рамках цього заходу також пройдуть зустрічі з письменниками, філософами, мистецтвознавцями, виступи українських музичних груп , а також презентація фільму Сергія Проскурні «Тарас Шевченко. ІDентіфікація».

З 21 лютого по 10 березня виставка буде відкрита щодня з 11:00 до 20:00.

Вартість повного квитка складе 40 грн , пільгового – 20 грн. Дітям до 12 років і в понеділок всім бажаючим вхід безкоштовний.

Організатори ШЕВЧЕНКО/MANIA – Національний культурно-мистецький та музейний комплекс “Мистецький Арсенал”, Національний музей Тараса Шевченка, Інститут літератури ім. Т.Г. Шевченка НАН України , Міністерство культури.

Коментар.

Дмитро Стус,

Директор Національного музею Тараса Шевченка

«У своїх творчих пошуках Шевченко значно випереджав не лише сучасників-українців, але й, якщо мова про живопис, багатьох провідних художників-європейців. Чому ж сьогодні більшість академічних дослідників його творчості, а ще гірше шкільні програми та викладачі продовжують інтерпретувати його спадщину за взірцями та методиками першої половини XX століття?

В умовах новітнього інформаційного суспільства, в яке сьогодні включена й Україна, це однозначно деформує сприйняття постаті Шевченка дітьми, які замість пізнання такого багатогранного явища як Тарас Шевченко у всій його повноті та складності, обмежуються наперед заданими народницько-патріотичними та суспільно-політичними схемами, в яких давно не осмислюють класику ні поляки, ні німці, ні британці, ні навіть росіяни.

В умовах сучасної культурної конкуренції (фактичної культурної війни) з абсолютно нерівними стартовими умовами, немодернізація традиційного образу загрожує ще більшим психологічними комплексами в молоді, яка клацанням телевізійного пульту, чи порухом мишки має можливість обирати той культурний продукт, який найповніше відповідає духу часу та її, молоді, інтересам.

Не треба будувати ілюзії, що молодь буде докладати надзусилля для того, щоб «доростати» до Шевченка, його життя, пошуків, перемог і поразок. Треба прагнути максимально наблизити Шевченкову спадщину та долю до інтересів та доль сучасної молодої людини, показати, як Шевченко не лише, як здається збоку, легко долав соціальні та культурні комплекси бездержавного народу, а й ставав законодавцем мод і володарем дум.

Це національним хором мільйонноразово констатовано і засвідчено, проте умовний американець чи німець запитає пересічного студента в чому велич Шевченка, мало хто спроможеться дати переконливу відповідь і сякі-такі пояснення. Та й не в поясненні для іноземців зрештою справа. Суть питання полягає в тому, як сучасними інформаційними, мистецькими та культурними засобами показати, що Шевченко – це завжди сучасно й цікаво, що Шевченко-поет, Шевченко-художник й Шевченко-громадянин – це завжди сучасно і завжди в епіцентрі того, що ми називаємо українським культурним світом. Що, може, надійшов час дещо трансформувати народницький образ бодай задля того, щоб підняти інтерес до його малярської та графічної спадщини. Тобто, повернутися лицем до конкретних творів і конкретних живих ситуацій, які будуть психологічно близькі сучасній людині.»

У Мистецькому Арсеналі відкривається виставка

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *